Ale upał! Ubrać się czy rozebrać?

Opublikowane przez Ukryte Piękno 15.6.19 Brak komentarzy
- Ależ gorąco, wypiłabym cysternę z zimna colą…
- Dzisiaj to już nie do wytrzymania, najchętniej zdjęłabym z siebie wszystko!

I wtedy zapaliły mi się w oczach ????

Czy rzeczywiście, jeśli nie będę ubrana będzie mi chłodniej? Z autopsji wiem, że na plaży chłodu nie ma, choć nie ma też ubrań😊. A wszyscy podróżnicy radzą, by w czasie wędrówki przez pustynię zasłaniać każdy centymetr ciała!

A zatem: jak się ubrać, a nie jak rozebrać?

Intuicyjnie wybieramy len i bawełnę – i intuicja jest tu niezawodna. Bawełna, ze względu na swoje właściwości higroskopijne. Co ciekawe jest w stanie wchłonąć do 25% pary wodnej bez wrażenia „mokrego” materiału. Ponadto potrafi zatrzymywać ciepło, co oznacza, że cienka bawełna daje wrażenie lekkości i chłodu. Zatem jest dobrym wyborem na letnie ubrania. 


Podobnie len, który ma równie wysoką higroskopijność jak bawełna, a do tego chłodzi, a wrażenie chłodu będzie mocniej odczuwalne po maglowaniu. Len jest idealny nad morze, ponieważ jest odporny na działanie morskiej wody.

A wełna? Może Cie to zaskoczy, ale wełna to niezwykły materiał. Ma właściwości termoregulacyjne, co oznacza, że latem chłodzi, a zimą grzeje i doskonale separuje wilgoć od skóry. Do tego jest odporna na kurz i brud. Okazuje się też, że odpowiedni, tzw. otwarty splot włókien wełnianych tworzy materiał o swojskiej nazwie tropik, inaczej cool wool, doskonały na letnie ubrania.


Modal, lyocell i cupro to materiały sztuczne II i III generacji. Wszystkie są włóknami wyprodukowanymi podobnie jak wiskoza, ale w ulepszonej wersji. Niejednokrotnie swoimi właściwościami przewyższają bawełnę. Charakteryzują się dobrą higroskopijnością, i dobrze odprowadzają wilgoć ze skóry. Ponadto są lekkie i dają odczucie chłodu na skórze. W tym względzie są zbliżone do jedwabiu. Ten ostatni jest materiałem ogromnie wrażliwym na promienie słoneczne, pod wpływem których się niszczy – a szkoda, jest taki przyjemny i przyjazny dla ciała (tylko niezbyt przyjazny dla portfela!).


Pamiętaj, że jeśli ciało nie jest osłonięte warstwą materiału, to promienie słoneczne oddziałują bezpośrednio na skórę. Jeśli mamy na sobie choć warstwę materiału, to część promieni słonecznych jest zatrzymywana przez ubranie. Zwróć także uwagę na kolor. Im jaśniejszy, tym oddziaływanie promieni słonecznych jest mniej uciążliwe. Zatem wbrew pozorom, długi rękaw, czy długa spódnica mogą być naszym sprzymierzeńcem.





Słownik tkanin

Warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych tkanin, aby wiedzieć po jakie materiały, oprócz lnu i bawełny sięgnąć:

  • Acetat – tkanina sztuczna, wytwarzana z celulozy.
  • Adamaszek – tkanina z jedwabiu naturalnego albo sztucznego (niekiedy również wytwarzana z innych włókien).
  • Aksamit – wyróżniamy trzy rodzaje aksamitu: aksamit, welur i plusz. Tkanina ta od jednej strony jest gładka, a od drugiej „z włosem”.
  • Akryl – tkanina syntetyczna, najczęściej używana przy produkcji swetrów (jest to zamiennik wełny, można też go używać np. jako ocieplenie zimowych butów). Ta tkanina nie gniecie się, na ogół nie wymaga więc prasowania.
  • Batyst – cienka tkanina, bardzo przewiewna. Wyróżniamy batyst jedwabny oraz bawełniany.
  • Drelich – tkanina wytwarzana z grubych włókien bawełnianych, tkana bardzo gęsto. Wytrzymała, często stosowana przy szyciu ubrań roboczych lub mundurów.
  • Flanela – miękka tkanina bawełniana lub wełniana. Posiada dobre właściwości termoizolacyjne, na jej powierzchni widoczne są „włoski”.
  • Fular – tkanina wytwarzana z jedwabiu (sztucznego lub naturalnego). Bardzo zwiewna i cienka, stosowana najczęściej do wyrobu apaszek lub szali.
  • Imitacja skóry– inaczej nazywana skajem lub eko-skórą. Jest to tkanina poliestrowa, nieprzepuszczająca powietrza.
  • Jeans – tkanina z widocznymi, cieniutkimi prążkami. Jeans inaczej nazywamy denimem, ma on różne grubości.
  • Jedwab – włókno pochodzenia zwierzęcego, uzyskujemy je z kokonu jedwabnika. Tkaniny jedwabne są śliskie i przyjemne w dotyku. Proces pozyskiwania naturalnego jedwabiu jest kosztowny, wyróżniamy więc również jedwab sztuczny. Tkaniny jedwabne to np.: tafta lub krepa.
  • Jodełka – tkanina wytwarzana z wełny (niekiedy z różnymi domieszkami). Posiada charakterystyczny wzór. Często stosowana przy wyrobie płaszczy.
  • Kaszmir – materiał wysokiej jakości, cienki i miękki, pozyskiwany z wełny kóz kaszmirskich. Tkanina bardzo przyjemna w dotyku.
  • Kora – tkanina o marszczonej fakturze, bawełniana. Często stosowana do wyrobu pościeli.
  • Koronka – ażurowy materiał, wytwarzany z włókien naturalnych lub sztucznych (np. bawełnianych lub lnianych).
  • Krepa – tkanina o falowanej fakturze. Niekiedy prześwitująca, niegniotąca się. Wyróżniamy krepę wełnianą, satynową, szyfonową, jedwabną oraz poliestrową.
  • Modal – sztuczne włókno produkowane z celulozy, podobnie jak wiskoza.
  • Nylon – materiał syntetyczny, niegniotący się. W zależności od rodzaju, używany jest do różnych celów – obecnie wytwarza się z nylonu zarówno rajstopy, jak i kurtki zimowe (nie przepuszczają wiatru).
  • Ortalion – tkanina syntetyczna (otrzymywana z włókien poliestrowych), impregnowana, wodoszczelna. Wykorzystywana do produkcji kurtek.




Ciekawe rady dla kobiet szyjących i noszących sukienki znajdziesz na Lady and the dress (https://www.lady-and-the-dress.com/material-na-letnia-sukienke/
Warto wiedzieć więcej!






Anna Duda