Pielęgnacja na miarę Twoich włosów!

Opublikowane przez Ukryte Piękno 23.12.19 1 komentarz
Zadbane włosy to dla wielu osób atrybut piękna i kobiecości. Dobrze dobrana fryzura jest w stanie wizualnie zmienić rysy twarzy, wysmuklić ją i dodać polotu całej stylizacji.

Bez względu na to jaką fryzurę wybierzesz dla siebie, pamiętaj, że podstawą do tego, aby dobrze się w niej prezentować, jest odpowiednia pielęgnacja włosów.


Od czego zacząć?


Pierwszym krokiem do osiągnięcia pięknych, gładkich i lśniących włosów jest określenie ich rodzaju, ocena skóry głowy i zdiagnozowanie jakie składniki sprawdzą się u Ciebie najlepiej.


Włosy przetłuszczające się


Wiele kobiet boryka się z problemem włosów przetłuszczających. Nadmierne wydzielanie sebum przez Twoją skórę jest często oznaką nieprawidłowego poziomu nawilżenia skalpu. Powodem mogą być kwestie genetyczne, a także używanie zbyt silnych i agresywnych szamponów.

Niedostatecznie nawilżona skóra głowy broni się przed wysuszeniem i wydziela duże ilości łoju. W takiej sytuacji istnieje także duże ryzyko, że na Twoich włosach pojawia się łupież. Jest to nie tylko duży problem estetyczny, ale także zdrowotny.




Jak możesz sobie pomóc?


Zacznij od zmiany pielęgnacji swoich włosów oraz skóry głowy. Na początek pozbądź się drogeryjnych, znanych szamponów przeciwłupieżowych. Zrezygnuj z używania agresywnych produktów myjących (z SLS i SLES), zastępując je łagodniejszymi detergentami. W składach szamponów szukaj składników nawilżająco — łagodzących, jak np. aloes, alantoina, czy pantenol. Poza szamponem zaopatrz się także w peeling do skóry głowy, aby odczopować ujścia gruczołów łojowych. W tej roli doskonale sprawdzą się specjalistyczne peelingi do skóry głowy, zawierające w swoim składzie kwasy AHA oraz BHA np. kwas mlekowy, glikolowy, czy salicylowy. Używaj ich nie częściej niż 1 raz w tygodniu.

Jeśli jesteś posiadaczką włosów przetłuszczających, postaw na delikatną, łagodną pielęgnację skóry głowy oraz włosów. Unikaj produktów, które zawierają w swoim składzie alkohol denaturowany (składnik wysuszający), wystrzegaj się suchych szamponów, a włosy farbuj najrzadziej, jak to możliwe. Postaraj się także zmniejszyć częstotliwość mycia włosów. W żadnych wypadku nie myj ich codziennie. Spróbuj robić to, co dwa dni, a jeśli to możliwe — nawet rzadziej.

Jeśli jednak zastosowałaś się do powyższych zasad, ale kondycja Twoich włosów nie uległa poprawie — koniecznie skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem. Może okazać się, że źródłem Twoich problemów nie jest nieodpowiednia pielęgnacja, ale choroby np. grzybice lub łojotokowe zapalenie skóry, lub łuszczyca.


Włosy suche


Suchość to przypadłość włosów kręconych. Struktura takich włosów jest cieńsza, dlatego mają one skłonność do puszenia i łamania.

Podstawą w pielęgnacji przesuszonych włosów jest unikanie wysokich temperatur, nawilżanie i ochrona. Aby Twoje włosy były lepiej nawilżone, bardziej lśniące i gładkie powinnaś zrezygnować ze stosowania prostownic, lokówek i wszelkich przyrządów, które działają poprzez wysoką temperaturę. Wyjątkiem jest suszarka, z której nie musisz rezygnować, pod warunkiem, że przestawisz ją na zimne powietrze. Powinnaś także ograniczyć częstotliwość farbowania włosów do absolutnego minimum. Zabieg malowania włosów powoduje, że łuski włosa odchylają się, przez co włos staje się szorstki, traci nawilżenie i brak mu naturalnego błysku. Kluczem do poprawy kondycji włosów są odżywki i maski. Wybieraj te, które mają w swoim składzie substancje nawilżające (humektanty) oraz te, które pozostają na powierzchni włosów, chroniąc je przed utratą wilgoci (emolienty).W składach odżywek szukaj ceramidów, pantenolu, kwasu hialuronowego, gliceryny, mocznika, aloesu, a także siemienia lnianego, czy miodu. Możesz także samodzielnie przygotować odżywkę z siemienia lnianego do swoich suchych włosów. To bardzo proste. Do szklanki wsyp około 1/4 ziaren, zalej wodą i pozostaw na godzinę. Następnie przecedź nasiona od gęstej mazi. Po umyciu włosów nałóż na nie gęstą maź i zawiń w ręcznik lub czepek. Możesz pozostawić włosy w taki sposób na godzinę. Po tym czasie spłucz włosy letnią wodą. Taki zabieg pozwoli Ci doskonale nawilżyć i zregenerować włosy.


Włosy zniszczone


Jest to rodzaj włosów, do którego najczęściej doprowadzamy same poprzez częste traktowanie ich wysoką temperaturą, farbowanie, niestosowną pielęgnację i brak ochrony UV. Włosy zniszczone mają często rozdwojone końcówki, są wypłowiałe i przesuszone. Zasada doboru szamponu w ich przypadku jest taka sama jak w powyższych przypadkach. Szukaj w szamponach delikatnych detergentów, wystrzegaj się SLS i SLES i alkoholu w produktach pielęgnacyjnych, zaopatrz się w szampony i odżywki nawilżające i regenerujące. Przed ekspozycją włosów na intensywne promieniowanie słoneczne zabezpiecz je produktem z filtrem ochronnym. Wystrzegaj się używania prostownic i lokówek, a farbowanie ogranicz do minimum. Pamiętaj, aby włosy suszyć zimnym powietrzem. W pielęgnacji włosów zniszczonych bardzo ważnym aspektem jest regularne podcinanie zniszczonych końcówek, ponieważ w przeciwnym przypadku, rozdwojenie będzie się rozszerzać ku górze.



Powyższe zasady sprawdzą się dobrze w pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów. Jeśli jednak pielęgnacja jest bezradna, a Twój problem nadal się utrzymuje — powinnaś skonsultować się ze specjalistą. Nadmierne wypadanie włosów, łupież, czy łojotok, mogą być objawami poważnych problemów zdrowotnych. Często stoją za nimi choroby lub rozregulowana gospodarka hormonalna, czego nie jest w stanie wyleczyć nawet najlepiej skomponowana pielęgnacja.





Paulina Żółtańska


Tematy: , ,