Domowa fabryka piękna

Opublikowane przez Ukryte Piękno 10.12.18 1 komentarz

Maszyna do szycia, czyli ciąg dalszy instruktarzu...


Wybrałyśmy już spódnicę, która potrzebuje przycięcia, odmierzyłyśmy, zaznaczyłyśmy i odcięłyśmy zbędny kawałek materiału. O tym wszystkim pisałam TUTAJTeraz kolejny ważny krok, który wymaga od nas odpowiedniego sprzętu. Potrzebna będzie nam maszyna do szycia! 

Moim zdaniem niezbędny gadżet w domu każdej rezolutnej, dobrze zorganizowanej i twórczej kobiety. Na początek proponuję wypożyczenie sprzętu - od mamy, babci, cioci-krawcowej lub znajomej, której pasją jest szycie, żeby sprawdzić czy nasz zapał do szycia nie jest słomiany i czy nie zniechęcimy się po kilku pierwszych porażkach... Żeby dojść do wprawy i zdobyć odpowiednią sprawność manualną potrzeba pewnych umiejętności, talentu, ale też wiele ćwiczeń, prób i błędów - po prostu praktyki!


Jeśli będziesz dość wytrwała i okaże się że rzeczywiście chcesz nauczyć się kilku prostych zabiegów krawieckich przydatnych w życiu kobiety - zachęcam cię do kupna własnej maszyny. 

Czym się kierować przy wyborze maszyny do szycia? Zapytałam o to moją konsultantkę - panią Renatę. Oto jej podpowiedzi:



1. Nie liczy się ładny wygląd maszyny, jej kolor, kształt - to częsty błąd przy takim hobbystycznym zakupie sprzętu, lepiej postawić na prostotę i funkcjonalność. 

2. Często model starszy, mniej modny, nowoczesny i ekstrawagancki jest prostszy w budowie, obsłudze i rzadziej się psuje. 

3. Ceny na runku są różne - zaczynają się już w okolicy 200 zł i sięgają do ponad 2000 zł - do pierwszych, prostych zabiegów krawieckich moim zdaniem wystarczy któryś z tańszych modeli.



4. Idąc do sklepu po maszynę - musisz wiedzieć czego potrzebujesz. Warto poszperać w internecie, przyjrzeć się budowie maszyny do szycia, proponowanym przez różne sklepy ofertom. Najpopularniejsze firmy to Łucznik, Singer, Janome... Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Oto przykładowe maszyny, które udało mi się znaleźć w sieci:




5. Nie zniechęcaj się - nie jest to aż tak skomplikowane jak się wydaje, najważniejsze żeby maszyna posiadała podstawowe funkcje: najważniejsze ściegi (prosty, zygzakowaty, kryty), których szerokość i długość można regulować, tzw. wolne ramię do obszywania np. nogawek spodni, możliwość szycia wstecz (potrzebna przy wykańczaniu pracy) itp.




6. Warto rozejrzeć się w okolicy - może uda się kupić używaną, niedrogą maszynę do szycia? Warto docenić wytrzymałość i doświadczenie starszych modeli, które dla początkujących pasjonatów naprawdę są wystarczające.

oprac. Karolina Kargol
Tematy: , , ,