Sezon na dynię

Opublikowane przez Ukryte Piękno 9.11.17 Brak komentarzy
DYNIA- PANI LISTOPADOWEJ KUCHNI

Dynia jest skarbnicą zdrowia i naprawdę warto korzystać z jej cennych walorów zarówno smakowych jak i zdrowotnych. Jest lekkostrawnym  i niskokalorycznym warzywem, które możemy użyć do przyrządzenia wyśmienitego obiadu lub deseru a także zimowych przetworów. Dużym atutem dyni jest to, że możemy ją spożywać pod każdą postacią zarówno miąższ jak i pestki. Wykorzystując w pełni dyniowy sezon wzbogacimy nasz organizm w wiele cennych składników odżywczych, co wyjdzie nam z pewnością  na zdrowie.

 

Składniki do smacznej i rozgrzewającej zupy dyniowej

  - jedna średniej wielkości dynia
  - jeden litr bulionu
  - dwa małe ziemniaki
  - dwie marchewki
  - jeden średniej wielkości seler
  - jedna pietruszka- korzeń
  - jeden ząbek czosnku
  - wysokoprocentowa śmietanka np. 36%
  - 1 łyżka miodu
  - pół cytryny
  - przyprawy: imbir, kardamon, kurkuma, chili, gałka muszkatołowa
  - sól i pieprz do smaku
 

Wykonanie:

1.       Warzywa obieram i kroję w grubą kostkę, a następnie wrzucam do garnka z bulionem.
2.     Gotuję zupę do momentu aż wszystkie składniki będą miękkie i dodaję przyprawy, czyli imbir (dużo imbiru), kardamon, kurkumę oraz niewielką ilość chili, miód.
3.     Następnie miksuję zawartość garnka przy pomocy blendera – aż do uzyskania jednolitego kremu.
4.     Jeżeli zupa jest zbyt gęsta rozcieńczam ją przegotowaną wodą.
5.     Do tak przygotowanej zupy dyniowej dodaję śmietankę.
6.     Wyciskam sok z połowy cytryny i dodaje do zupy.
7.     Całość mieszam i doprawiam do smaku pieprzem i solą.

Zupę z dyni można podać udekorowaną kleksem gęstej śmietany lub jogurtu.
Można ją podawać z grzankami, groszkiem ptysiowym, ryżem lub drobnymi kluseczkami.
Nadmiar zupy można zamrozić w plastikowych pojemnikach – po kilkunastu dniach, kiedy mam ochotę na taką smaczną i rozgrzewającą zupkę, mogę bez problemu rozmrozić i już za chwilę mieć ją na talerzu.
Tak naprawdę każdą część dyni można wykorzystać w kuchni. Z miąższu zrobimy zupę, farsz do naleśników, ciasto, racuchy. Pestki można uprażyć i dodać do sałatek lub ciast. Olej z pestek dyni nadaje się do przygotowania dressingu do sałatki. Ponadto nadaje się do przetworów.
 
 
Co dobrego i wartościowego jest w dyni?
Dynia jest źródłem wielu cennych składników odżywczych.
Przede wszystkim zawiera takie pierwiastki jak:
potas (278mg/100g),
wapń (66mg/100g),
fosfor (43mg/100g),
magnez (14mg/100g)  
żelazo (0,8mg/100g).
Występują także śladowe ilości selenu, miedzi, manganu czy cynku.

Dynie charakteryzuje wysoka zawartość karotenów – głównie α i β, co jest uzależnione od intensywności barwy miąższu. Im bardziej pomarańczowa barwa dyni, tym większa ilość karotenów. Razem z prowitaminą A, przeciwutleniaczem zapobiega pogarszaniu się wzroku, krzywiźnie oraz nowotworom. Dodatkowo w połączeniu z witaminą E korzystnie wpływa na skórę przez utrzymywanie jej wilgotności na odpowiednim poziomie oraz ma działanie antynowotworowe zwalczając wolne rodniki.
Dynię warto jeść zwłaszcza przy dolegliwościach związanych z układem krwionośnym, zwłaszcza przy miażdżycy, ponieważ zawiera dużo fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w tkankach. Ponadto jedzenie dyni pomaga w przypadku niewydolności serca, nerek lub wątroby. Jest również moczopędna ( świeży sok z dyni) i odkwaszająca co może być korzystne dla ludzi z zaparciami. Duża ilość potasu pomaga regulować gospodarkę wodną organizmu i wspomaga funkcjonowanie nerek.  Dodatkowo jest niskokaloryczna i beztłuszczowa oraz zawiera dużo celulozy, dzięki czemu jest to dobre warzywo na odchudzanie, ponieważ przyspiesza przemianę materii.
Spożywanie dyni może obniżyć poziom glukozy we krwi, zapobiegając cukrzycy.
Ponadto cynk wpływa pozytywnie na włosy i paznokcie u obu płci i jest antagonistą raka prostaty u mężczyzn.
Dodatkowo pestki dyni mają działanie przeciwpasożytnicze, są skuteczne przeciwko tasiemcom, owsikom oraz robaczycy. Nasiona znajdują również zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej i skóry. Pestki dyni to znakomite źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i związków z grupy fitosteroli.


Katarzyna Boryń






Tematy: